Cyprysiki to wieloletnie, zimozielone, iglaste krzewy lub drzewa ozdobne. Ich igły przeważnie przyjmują formę łusek, a czubek jest przewieszony. Występuje jednak duża ilość gatunków i odmian cyprysików. Różnią się one nie tylko siłą wzrostu, ale także pokrojem i kolorem łusek. Do najpopularniejszych gatunków cyprysików należą:

  • cyprysik groszkowy
  • cyprysik Lawsona
  • cyprysik nutkajski
  • cyprysik tępołuskowy

W obrębie tych gatunków jest całe mnóstwo odmian. Dziś zaprezentujemy najciekawsze z nich według nas. Jednak lista ta może ulegać zmianom, ponieważ cały czas pojawiają się nowe, często ciekawsze odmiany.

Cyprysik Lawsona 'Karaca’ – charakteryzuje się złocisto-żółtymi, zwisającymi gałązkami, pokrytymi drobnymi, żółtymi łuskami. Świetnie prezentuje się szczepiony na pniu, wygląda jakby zwisały z niego złociste sznureczki.

Cyprysik tępołuskowy 'Tonia’ – cechą charakterystyczną tej odmiany są kremowo-białe przebarwienia ciemnozielonych łusek oraz skręcone, wachlarzowato ułożone pędy. Świetnie wygląda w formia naturalnej, jak i zaszczepiony na pniu.

Cyprysik nutkajki 'Strict Weeper’ – wyróżnia go ekstremalnie smukły, płaczący pokrój oraz soczyście zielone łuski. Cechy te nadają mu niezwykle interesujący wygląd, sprawiają też, że mimo szybkiego tempa wzrostu zmieści się nawet w niewielkim ogrodzie.

Cyprysik nutkajski 'Gloria Polonica’ ᴾᴮᴿ – odmiana bardzo atrakcyjna z powodu kremowo-białych łusek wyglądających bardzo dekoracyjnie na zielonym tle. Dodatkowym atutem są mocno przewieszające się gałęzie oraz smukły, płaczący wygląd. Pędy boczne łukowato odstają od pnia, a z nich swobodnie zwieszają się kurtyny płaskich rozgałęzień, kołyszące się na wietrze.

Cyprysik groszkowy 'Golden Mop’ – cechą charakterystyczną są złocisto-żółte, nitkowate, cienkie, przewieszające się pędy. Powolny wzrost i poduchowaty pokrój sprawiają, że świetnie prezentuje się na rabatach, jak również w donicach na balkonach i tarasach.

Cyprysiki to rośliny o niewielkich wymaganiach uprawowych. Dobrze rosną na przeciętnych glebach ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych, kwaśnych lub lekko kwaśnych. Preferują stanowiska słoneczne. Niektóre odmiany wymagają stanowisk osłoniętych od zimowych wiatrów. Nawozić je można jeden raz w sezonie, nawozem długo działającym np.: Plantacote, Osmocote, lub 2-3 razy w sezonie nawozami wieloskładnikowymi dedykowanymi do cyprysików lub uniwersalnymi. Polecane są do ogrodów przydomowych, japońskich, skalnych oraz do uprawy w pojemnikach. Większe odmiany mogą pełnić rolę soliterów.

Odróżniać należy cyprysiki od cyprysów. Cyprysy to zazwyczaj duże drzewa, rosnące najczęściej dziko, charakterystyczne dla klimatu śródziemnomorskiego, nie zimujące w naszym klimacie.

Dodaj komentarz