Spotykam się nieraz z opinią, że iglaki są nudne… Dziwi mnie to mocno, co więcej uważam, że zdanie takie mogą mieć tylko osoby, które nie zgłębiły tematu i po prostu nie widziały interesujących odmian. Iglaki to bardzo zróżnicowana grupa roślin, to mnogość barw, zmienny wygląd w ciągu sezonu, a także niezastąpiona ozdoba ogrodu, tarasu czy balkonu przez cały rok, również zimą. Niewątpliwymi walorami tej grupy roślin są: niewielkie wymagania uprawowe, dobre dostosowanie do klimatu, jaki panuje w Polsce, a także mała podatność na choroby i szkodniki, co przekłada się na ich bezobsługowość.

Mody  przychodzą i odchodzą, również moda w ogrodzie się zmienia, jednak rośliny iglaste nigdy nie wyjdą z mody, ponieważ to one sprawiają, że ogród jest atrakcyjny przez cały rok. Iglaki wyznaczają często ramy ogrodu, to iglaki są zazwyczaj soliterami, to nimi zadarniamy wolne przestrzenie, czy umacniamy skarpy, każda rabata nabierze szlachetnego wyglądu, jeśli posadzimy na niej ciekawą roślinę iglastą, np. szczepioną na pniu. To one powinny być trzonem naszego ogrodu, aby nie świecił pustkami zimą.

Największą popularnością cieszą się iglaki, które czymś się wyróżniają: kolorem igieł, lub ich kształtem, skręceniem, ciekawym pokrojem, ozdobnymi szyszkami. Odmianami, których igły sezonowo się wybarwiają, mogą być:

Niezwykle interesujące są sosny piecioigielne, nie dość , że kompletnie nie przypominają znanych nam z lasów sosen, jak np. Sosna wejmutka 'Tiny Curls’ to jeszcze wiele odmian wcześnie obsypuje się ślicznymi szyszkami np.: Sosna Schwerina 'Wiethorst’.

Sosna Schwerina 'Wiethorst’

W każdym ogrodzie warto więc znaleźć miejsce dla iglaków! Nie tylko ze względu na ich urok, ale także ze względu na ich pozostałe zalety. Większość iglaków jest bowiem na tyle odporna na szkodniki i choroby, a także nie wymaga przycinania i formowania, nie zrzuca igieł na zimę (poza modrzewiem i miłorzębem, który wbrew pozorom też jest rośliną iglastą), że nie wymagają od właścicieli ogrodów poświęcenia im mnóstwa pracy, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotne. Dodatkowo lepiej znoszą suszę, niż rośliny liściaste, czy byliny, co jest ważne nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów.

Jednak, aby ogród był atrakcyjny nie może zabraknąć w nim bylin, pnączy, krzewów liściastych, a nawet roślin jednorocznych. Dopiero taki ogród robi prawdziwe wrażenie.

Poza zastosowaniem w ogrodach, wybrane iglaki mogą zdobić także balkony i tarasy. Najlepiej przystosowane do tego celu będą odmiany karłowe i wolno rosnące, a także w pełni mrozoodporne, których mamy bardzo bogaty wybór. Przykłady:

Iglaki najlepiej sadzić w podłoże dedykowane pod iglaki o pH 4,0-5,0, czyli średnio kwaśne. Nawozić należy jeden raz w roku długo działającym nawozem uniwersalnym np. Plantacote, Osmocote lub 2-3 razy w roku nawozem wieloskładnikowym, dzięki czemu unikniemy niedoborów składników pokarmowych.