Czy hortensje są wieloletnie?

Tak hortensje to piękne, wieloletnie krzewy liściaste. Najczęściej uprawia się hortensje ogrodowe i bukietowe, jeśli ktoś ma problem z ich rozróżnianiem polecamy obejrzeć film na naszym kanale na YT.

Hortensja co ile sadzić?

W zależności od gatunku i odmiany hortensje dorastają do różnych rozmiarów, dlatego gęstość sadzenia trzeba dobrać do odmiany, którą chcemy posadzić. Kierować się należy średnicą osiąganą przed daną odmianę i efektem, który chcemy osiągnąć.

Jeśli chcemy uzyskać zwarty szpaler odległość ta musi być nieco mniejsza niż osiągana przez roślinę średnica, a jeśli chcemy, aby rośliny nie stykały się ze sobą, odległość musi być większa niż osiągana przez hortensję średnica.

Czemu hortensja ogrodowa nie kwitnie?

Brak kwitnienia hortensji ogrodowej powodują zazwyczaj błędy w uprawie. Hortensje ogrodowe w przeważającej większości kwitną na dwurocznych przyrostach, a pąki kwiatowe zawiązują już pod koniec lata ubiegłego roku, dlatego są wrażliwe na przemarzanie i należy je zabezpieczać na zimę. Jeśli bowiem pąki kwiatowe przemarzną, hortensja nie zakwitnie.

Kolejnymi powodami braku kwitnienia mogą być: nadmiernie zacienione stanowisko, za ciężka, zbyt zasadowa gleba, brak składników pokarmowych w glebie, za mocne lub za słabe podlewanie, nadmierne nawożenie. Kolejnym powodem może być wiosenne przycięcie pędów hortensji ogrodowej, a tym samym ścięcie zawiązanych już pąków kwiatowych.

Czemu hortensja bukietowa nie kwitnie?

Hortensje bukietowe są dużo łatwiejsze w uprawie i bardziej niezawodnie kwitną w porównaniu do hortensji ogrodowych. Kwitną na młodych przyrostach, dlatego nie przemarzają i nie trzeba ich okrywać.

Powodem braku kwitnienia są zazwyczaj błędy w uprawie, a więc zacienione stanowisko, nieprzepuszczalne podłoże i nadmierne podlewanie, lub niedostateczne podlewanie na przepuszczalnym podłożu, brak składników pokarmowych w glebie lub nadmierne nawożenie.  

Czemu hortensja zmienia kolor?

Zazwyczaj to pytanie pada, kiedy ktoś kupił pięknie kwitnącą na niebiesko hortensję ogrodową, a w kolejnym roku uprawy kwiaty są bardziej różowe niż niebieskie.

Aby hortensja utrzymała niebieski kolor kwiatów musi być wsadzona w mocno kwaśne podłoże i od wiosny nawożona nawozami zakwaszającymi.

Kiedy hortensja ma kolor różowy a kiedy niebieski?

Pytanie nawiązuje do poprzedniego pytania i dotyczy hortensji ogrodowych. Ich kolor jest zależy od odczynu, a więc pH podłoża. Jeśli podłoże jest mocno kwaśne kolory będą bardziej niebiesko-fioletowe, jeśli podłoże będzie lekko kwaśne lub obojętne kolory kwiatów będą różowe lub wpadające w czerwony.

Dlaczego hortensja nie rośnie?

Winne są jak zwykle błędy w uprawie. Może się tak zdarzyć jeśli wsadzimy sadzonkę w niewłaściwą glebę na niewłaściwym stanowisku. Jeśli za dużo lub za mało jest podlewana, czy nawożona. 

Gdzie sadzić hortensje?

Hortensje mają różną siłę wzrostu i różne rozmiary osiągają. Można je sadzić zarówno w dużych, średnich i małych ogrodach. Można je też uprawiać w pojemnikach, pod warunkiem chowania ich na zimę, bo w donicy mogą nie przezimować na dworze, nawet jeśli będą osłonięte.

Można z nich robić kompozycje na rabatach, bądź tworzyć z nich nieformowane żywopłoty i szpalery. Hortensje bukietowe najlepiej sadzić w podłoże lekko kwaśne o pH 5,5-6,5, natomiast hortensje ogrodowe sadzimy w podłoże uzależnione od tego, jaki kolor kwiatów chcemy uzyskać: w mocno kwaśne dla kolorów niebieskich i fioletowych, a lekko kwaśne dla kolorów różowych i czerwonych. Hortensje bukietowe sadzimy na słońcu lub w półcieniu, a ogrodowe najlepiej czuć będą się na stanowisku półcienistym, bo na stanowisku słonecznym będą ulegać przypaleniom.

Jak rozmnażać hortensje?

Hortensje zazwyczaj są rozmnażane wegetatywnie poprzez sadzonki.

Jak przycinać hortensje?

W przypadku hortensji ogrodowych najlepiej wycinać tylko przekwitnięte kwiaty, tuż pod kwiatem, a wiosną usuwać jedynie połamane lub zasuszone gałązki. Dla niedoświadczonego ogrodnika może to być nie lada wyzwanie, dlatego lepiej poprzestać na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów.

Hortensje bukietowe przycina się wczesną wiosną przed pojawieniem się liści, sposób przycięcia zależy w dużej mierze od ogrodnika. Jeśli komuś zależy, aby hortensja rosła wyższa, może ją przycinać nieco mniej,

jeśli komuś zależy na mocnym krzewieniu może przyciąć nisko przy ziemi, nad ostatnim rozwidleniem się gałązek. Jeśli hortensja bukietowa nie będzie przycinana jej kwiaty mogą być mniejsze, a kwitnienie mniej obfite, sam krzak nie będzie natomiast ładne zagęszczony, dlatego warto pamiętać o wiosennym cięciu hortensji bukietowych.

Jak pielęgnować hortensje?

Hortensje bukietowe nie są nadmiernie wymagające. Jeśli wsadzi się je na słonecznym stanowisku lub półcienistym, w dobre podłoże i nawiezie nawozami wieloskładnikowymi, wykona się wiosenne cięcie zazwyczaj odwdzięczą się nam obfitym i niezawodnym kwitnieniem.

Trochę trudniej jest z hortensjami ogrodowymi, które wymagają utrzymywanie odpowiedniego pH gleby, jeśli chcemy starować ich kolorem, według własnego uznania. Wymagają też stanowiska półcienistego, bo na słońcu będą się przypalać, a w cieniu mogą nie kwitnąć. Nie wolno ich nieumiejętnie przyciąć, bo też nie zakwitną. I należy je okrywać na zimę i podczas wiosennych przymrozków, aby paki kwiatowe przetrwały i zakwitły latem.

Dlaczego liście hortensji żółkną?

Żółknięcie liści hortensji jest zazwyczaj wynikiem chlorozy. Może się tak zdarzyć jeśli gleba, w której rośnie hortensja ma za wysokie, czyli zasadowe pH. Nawet jeśli dostarczamy składniki odżywcze hortensja w zasadowej glebie nie będzie ich przyswajać. Należy wtedy zbadać pH gleby i jeśli okaże się zasadowe, trzeba je zakwasić nawozami zakwaszającymi, dobrze jest też zasilić roślinę nawozem dolistnym zawierającym żelazo, azot i potas.

Jak zabezpieczyć hortensję na zimę?

Hortensja bukietowa uprawiana w gruncie nie wymaga żadnych zabezpieczeń. Hortensję ogrodową natomiast dobrze jest na zimę okryć. Można wykorzystać do tego agrowłókninę białą okrywową, ale też gałązki iglaków i z nich utworzyć okrycie hortensji. System korzeniowy możemy chronić poprzez usypanie kopczyka z kory wokół rośliny.

Które hortensje są najłatwiejsze w uprawie?

Łatwiejsze w uprawie są hortensje bukietowe, poradzi sobie z nimi nawet niedoświadczony ogrodnik.

Kiedy hortensja ogrodowa wypuszcza pąki kwiatowe?

Większość hortensji ogrodowych kwitnie na zeszłorocznych przyrostach, a pąki kwiatowe zawiązuje pod koniec lata. Są już jednak w sprzedaży hortensje remontantki, czyli takie, które kwitną zarówno na zeszłorocznych, jak i tegorocznych pędach. Najpierw rozkwitają kwiaty zawiązane latem ubiegłego roku, a od września do października zakwitają kwiaty na tegorocznych przyrostach.

Jak długo kwitnie hortensja?

Hortensje ogrodowe kwitną zazwyczaj od czerwca do września, a w przypadku remontantek nawet do października. Hortensje bukietowe przeważnie kwitną od lipca do września lub października, ale są już odmiany wczesne, które zakwitają w czerwcu. W przypadku obu gatunków można przekwitnięte kwiatostany zostawić na roślinie na całą zimę.

Kiedy hortensja wypuszcza liście?

Hortensje wypuszczają liście wiosną. Im cieplejsza będzie wiosna, tym szybciej ruszy wegetacja.

Kiedy hortensja kwitnie na niebiesko?

Na niebiesko ma szanse zakwitnąć hortensja ogrodowa. W podłożu mocno kwaśnym różowa, lub czerwona odmiana może przebarwić się na niebiesko lub fioletowo. Nie da się zmienić natomiast koloru hortensji ogrodowej białej, ani hortensji bukietowej.

Która hortensja lubi słońce?

Na stanowisku słonecznym lepiej będzie się czuła hortensja bukietowa.

Które hortensje przycinamy?

Przycinamy hortensje bukietowe.

Które hortensje kwitną najwcześniej?

Jednymi z wcześniej zakwitających hortensji bukietowych są odmiany Diamantino i Polestar.

Która hortensja ma największe kwiaty?

Każdego roku w ofertach pojawiają się wciąż nowe, lepsze odmiany, niektóre wcześniej zakwitają, inne mają kompaktowy pokój, a jeszcze inne  ogromne kwiaty. Większe kwiaty mają zazwyczaj hortensje bukietowe. Do hortensji o największych kwiatostanach należą odmiany Vanille Fraise, Polar Bear. Magical Mont Blanc.

Która hortensja pachnie?

Choć hortensje są piękne i zdobią ogrody, to jednak nie są to przeważnie rośliny o jakimś oszałamiającym zapachu.

Gdzie kupić hortensje?

Hortensje najlepiej kupować w sprawdzonym centrum ogrodniczym lub  w szkółce roślin, aby mieć pewność, że były odpowiednio uprawiane, podlewane i nawożone. Jeśli kupujemy rośliny przez Internet, zwrócić należy uwagę na wielkość donicy, często bowiem pojawiają się oferty z roślinami w donicach P9, czyli 0,5l, a to nie są rośliny przeznaczone na stanowiska stałe, to materiał do dalszej produkcji, tzw. młodzież szkółkarska. Aby się nie rozczarować najlepiej kupować w sklepach internetowych, gdzie podana jest wielkość donicy i pokazane jest zdjęcie kupowanej rośliny na tle planszy pomiarowej. Zapraszamy do naszego Internetowego Centrum Ogrodniczego www.polewane.pl