Użytkujesz swój balkon? Jeśli tak, to super! Przecież dobrze urządzony balkon może stać się dodatkową przestrzenią mieszkania, a przestrzeni nigdy za wiele! Jeśli natomiast jeszcze go nie użytkujesz, to chciałabym Cię do tego zachęcić. Wybór mebli, oświetlenia, czy ozdób to temat dość prosty, schody zaczynają się, kiedy trzeba wybrać rośliny…

Większość osób wybiera rośliny jednoroczne, jak petunie, surfinie, pelargonie, niecierpki, bakopy, wilce, komarzyce, begonie, fuksje, koleusy, nemezje, smagliczki, sundaville, stokrotki afrykańskie, czy werbeny.

Jest to rozwiązanie najprostsze, tak urządzone balkony niejednokrotnie wyglądają spektakularnie.Liczyć jednak trzeba się z tym, że jest to rozwiązanie najdroższe, bo każdego roku trzeba wydać pieniądze na nowe rośliny, a jesienią wyrzucić te, które zdobiły balkon przez cały sezon. Tak naprawdę większość tych roślin to rośliny uprawiane w naszym klimacie jako jednoroczne, ale w cieplejszych klimatach są to byliny. Można je z powodzeniem zimować, jednak większość właścicieli balkonów nie ma miejsca, w którym można byłoby je przechować do kolejnej wiosny.

Jak więc poradzić sobie z tym problemem? Wystarczy wybrać rośliny wieloletnie. Czy to jest łatwe? Jeśli zna się zasady, to tak. A jakie są te zasady? Musimy oczywiście zwrócić uwagę, na stanowisko, jakie dana roślina preferuje, ale to temat nie nastręczający trudności, bo taka informacja jest w większości opisów roślin. Jeśli jednak zależy nam, aby roślina zimowała w donicy na balkonie bez specjalnego zabezpieczania jej, skupić trzeba się na strefie mrozoodporności USDA, a tej informacji niestety nie znajdziemy w każdym opisie roślin, tylko w tych dokładniejszych.

Mapka ta pochodzi z e-katalogu roślin, który jest najlepszym źródłem informacji o roślinach i zawiera naprawdę pełne i dokładne opisy roślin. Z mapy tej wynika, że np. Łódź leży w strefie 6B, Suwałki w 5B, a Międzyzdroje w strefie 7B. Roślina, która bez problemu zimuje w Międzyzdrojach, może przemarzać w Łodzi, czy w Suwałkach. Kiedy znamy już swoją strefę USDA, możemy świadomie wybierać rośliny z tej, lub niższych stref, wtedy mamy zdecydowanie większe szanse na przetrwanie zimy przez roślinę. Im niższa strefa, tym odporniejsza roślina. Pod linkiem możecie zobaczyć, jak samodzielnie sprawdzić w e-katalogu strefę prawie każdej rośliny.

Trzeba mieć jednak świadomość, że rośliny uprawiane w donicach zimują zdecydowanie gorzej niż rośliny uprawiane w gruncie. A powyższe strefy dotyczą zimowania w gruncie. Jak więc sobie z tym poradzić? Trzeba wybierać rośliny ze stref niższych niż obowiązująca na ternie, na którym mieszkamy. I tak przyjmuje się, że bez problemu w donicach zimują byliny, pnącza i rośliny liściaste ze strefy o 2 niższej niż ta, w której mieszkamy. W Międzyzdrojach będzie to więc strefa 5B, w Łodzi 4B, a w Suwałkach 3B. W przypadku roślin iglastych, a szczególnie szczepionych, również tych na pniu wystarczy, że strefa będzie niższa o 1, aby roślina bez problemu zimowała.

Posiadając taką wiedzę można bez problemu wybrać rośliny, które będą cieszyć oczy przez wiele lat. Można je bowiem zimować bez strachu o przemarzanie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że do uprawy wieloletniej należy właściwie przygotować donicę, bo przemarzanie to nie jedyny powód strat roślinnych.

O tym jak właściwie przygotować donicę do uprawy roślin, szczególnie wieloletnich możecie przeczytać w naszym wcześniejszym artykule. Jeśli macie niewielki balkon podpowiadamy Wam również jak go urządzić w poprzednim wpisie.

A dla osób, które szukają jeszcze więcej inspiracji przygotowaliśmy projekt WYMARZONY BALKON. W ramach projektu odwiedzimy pięknie urządzone balkony i tarasy w całej Polsce. Z każdej takiej wizyty powstanie, pełen inspiracji i merytorycznej wiedzy, film, który będziecie mogli obejrzeć na naszym kanale na YouTube. Poza tym zdjęcia pojawią się na dedykowanej grupie na platformie Facebook. A dla tych, którzy szukają łatwych rozwiązań, w naszym sklepie internetowym rośliny na balkony zostały podzielone na zimujące bez problemu, wymagające zabezpieczenia i zimujące w pomieszczaniach, aby wybór był jeszcze łatwiejszy. Obserwujcie nas, aby być na bieżąco!