Co atakuje jałowce?

Mimo, że jałowce to najmniej wymagające rośliny iglaste, mogą być atakowane zarówno przez szkodniki, jak i choroby. Najczęściej atakującą je chorobą jest rdza jałowcowa, objawiająca się zgrubieniami i galaretowatymi, pomarańczowymi wyroślami. Jest ciężka do zwalczenia i łatwo przenoszona jest przez wiatr na inne rośliny, a wywołują ją grzyby. Jałowce chorują też na zamieranie pędów, które może być wywoływane przez choroby grzybowe, ale także przez szkodniki. W przypadku szkodników najczęściej są to mączystki. Jałowce chorują także czasem na fytoftorozę, którą łatwo można odróżnić, ponieważ najpierw poraża młode przyrosty, a dopiero potem przechodzi w głąb rośliny.  

Czemu jałowce schną?

Pierwszym powodem może być po prostu przesuszenie, bo choć jałowce świetnie znoszą suszę, to jednak w okresach długotrwałej suszy i one mogą ucierpieć, szczególnie te uprawiane w pojemnikach. Innymi przyczynami mogą być choroby i szkodniki opisane powyżej.

Dlaczego jałowiec brązowieje i żółknie?

To pytanie w zasadzie podobne do poprzedniego, bo żółknięcie i brązowienie igieł może prowadzić do uschnięcia rośliny, a powody takich objawów są takie same.

W przypadku brązowienia, czy żółknięcia igieł, należy wykryć powód i nie doprowadzić do uschnięcia całej rośliny.

Dlaczego jałowiec nie owocuje?

Owoce jałowców to szyszkojagody. Powodami niezawiązania przez roślinę kwiatów, a więc i owoców może być jej przesuszenie lub brak niezbędnych składników pokarmowych. Innym powodem może być wykonanie cięcia rośliny tuż po kwitnieniu. A powód najbardziej naturalny to to, że mamy do czynienia z odmianą męską.

Jałowce posiadają bowiem kwiaty rozdzielnopłciowe, a spotkać możemy wśród nich jałowce jednopienne i dwupienne. U jałowców dwupiennych szyszkojagody pojawią się wyłącznie na odmianach żeńskich.

Gdzie sadzić jałowce?

Jałowce to rośliny uniwersalne o niewielkich wymaganiach glebowych i wilgotnościowych, preferują jednak stanowiska słoneczne, choć poradzą sobie również w półcieniu. Ich różnorodność sprawa, że mają szeroki wachlarz zastosowań.

Można je sadzić w ogrodach zarówno dużych, średnich, jak i małych, na barwnych rabatach, skalniakach w zestawieniu z innymi roślinami, a także na skarpach i przy murkach oporowych. Wybrane gatunki i odmiany zimują nawet w donicach na tarasach i balkonach, jest to uzależnione od strefy przemarzania danej odmiany. Dawniej wybrane odmiany były stosowane również na żywopłoty, ale teraz wyparły je tuje. Jałowce najlepiej sadzić w glebę o odczynie lekko kwaśnym.

Jak pielęgnować jałowce?

Przede wszystkim każdą roślinę należy odpowiednio posadzić. Na początek trzeba starannie wybrać miejsce, bowiem jałowce nie lubią przesadzania, gdyż ich korzenie, mimo iż są płytko, to są bardzo rozbudowane. Wykopać należy większy dołek, poprawić jakość gleby, dopilnować, aby jej odczyn był lekko kwaśny. Podczas sadzenia nie wolno naruszać systemu korzeniowego. Po posadzeniu roślinę trzeba obficie podlewać. W kolejnym sezonie wegetacyjnym po posadzeniu roślinie należy zapewnić składniki odżywcze poprzez nawożenie nawozami wieloskładnikowymi lub otoczkowanymi długo działającymi. Rośliny trzeba stale dokładnie obserwować, aby w porę wykryć chorobę lub atak szkodnika. Jałowce nie wymagają zazwyczaj cięcia, ale świetnie je znoszą.

Jak podlewać jałowce?

Nie da się powiedzieć jak często podlewać jałowce, bo zależy to od wielu czynników, m.in. od tego w jakiej glebie rosną, na jakim stanowisku, jaka jest pora roku i jaka jest pogoda. Rośliny trzeba podlewać w miarę potrzeby. Jak więc rozpoznać, że jałowiec potrzebuje podlewania?

Najlepiej sprawdzić to ręką, trzeba zanurzyć palce w ziemi obok rośliny, ale zanurzyć, a nie dotknąć jej powierzchni. Jeśli czujemy wilgoć, podlewanie nie jest wymagane.

Jak szybko rośnie jałowiec?

Jest taka różnorodność gatunków i odmian jałowców, że nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Są odmiany zarówno szybko rosnące, wolno rosnące, jak i o umiarkowanej sile wzrostu.

Kiedy przycinać jałowiec?

Jałowce nie wymagają przycinania, ale świetnie je znoszą. Cięcia korekcyjne można wykonywać od wczesnej wiosny do końca sierpnia, aby pędy zdążyły zabliźnić się i zdrewnieć przed zimą.

Cięcia zdrowotne polegające na usuwaniu porażonych pędów można wykonać w tym samym terminie, pamiętać jednak należy o dezynfekcji sekatora, czy innych użytych narzędzi. Grubsze gałęzie dobrze jest posmarować maścią ogrodniczą. Cięcie należy wykonywać w dzień umiarkowanie ciepły i bezdeszczowy.

Kiedy przesadzać jałowiec?

Rośliny uprawiane w szkółce w donicach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny: od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jeśli myślimy o przesadzeniu jałowca rosnącego w gruncie musimy wiedzieć, że jałowce tego naprawdę nie lubią.

Ich system korzeniowy jest wprawdzie płytki, ale mocno rozbudowany. Często przesadzanie kończy się porażką i obumarciem rośliny, dlatego jałowiec należy wykopać z jak największą bryłą korzeniową i sadząc na nowym miejscu zachować poprzednie ułożenie względem kierunków świata. Po przesadzeniu solidnie podlewać. Najlepszy termin do przesadzania jałowców to czas od połowy sierpnia do połowy września. Jeśli nie wyrobiliśmy się w tym terminie, jałowce można przesadzać wczesną wiosną zanim rozpocznie się wegetacja.

Czy jałowce są trujące?

Jałowiec jako roślina nie jest jadalny dla człowieka, niektóre odmiany zawierają substancje trujące, ale nie są to duże stężenia. Należy zadać sobie jednak pytanie: kto chciałby jeść igły, czy pędy jałowca? Jeśli boimy się, że dziecko mogłoby przez przypadek zjeść jednak igły jałowca unikajmy sadzenia w ogrodach jałowców sabińskich, bo to one są najbardziej szkodliwe po spożyciu.

Owoce jałowca pospolitego są natomiast jadalne.

Który jałowiec płożący szybko rośnie?

Do szybko rosnących, płożących jałowców należą odmiany Wiltonii i Golden Carpet.

W jakiej odległości sadzić jałowce płożące?

I znowu odpowiedź nie jest prosta, bo gęstość sadzenia zależy od siły wzrostu odmiany, którą się sadzi i od tego jak niecierpliwy jest sadzący je ogrodnik. Jałowce płożące szybko rosnące zazwyczaj sadzimy po 2 szt./m2, te o średniej sile wzrostu 3szt./m2. Jednak jeśli ktoś chce szybciej uzyskać efekt zarośnięcia całej powierzchni może posadzić o jedną sztukę więcej niż jest to zalecane na m2.

Czy jałowiec jest w Polsce pod ochroną?

W naturalnym środowisku jałowiec od 2018 roku jest pod ochroną.

Gdzie kupować jałowce?

Jałowce najlepiej kupować w sprawdzonym centrum ogrodniczym lub  w szkółce roślin, aby mieć pewność, że były odpowiednio uprawiane, podlewane i nawożone. Jeśli kupujemy rośliny przez Internet, zwrócić należy uwagę na wielkość donicy, często bowiem pojawiają się oferty z roślinami w donicach P9, czyli 0,5l, a to nie są rośliny przeznaczone na stanowiska stałe, to materiał do dalszej produkcji, tzw. młodzież szkółkarska. Aby się nie rozczarować najlepiej kupować w sklepach, gdzie podana jest wielkość donicy i pokazane jest zdjęcie kupowanej rośliny na tle planszy pomiarowej. Zachęcamy do zakupów w naszym Internetowym Centrum Ogrodniczym www.podlewane.pl

A tych, którzy wolą obejrzeć film zapraszamy na kanał na YouTube: