Dlaczego jeżówka nie kwitnie?

Odmiany rozmnażane z nasion nie kwitną w pierwszym roku po wysianiu.

Czasem roślina nie zakwitnie jeśli popełnione zostały błędy w uprawie, np.: kiedy w glebie będzie za mało lub za dużo składników odżywczych, kiedy będzie miała za dużo lub za mało wody, kiedy posadzimy ją na całkiem zacienionym stanowisku lub posadziliśmy ją w mocno kwaśną glebę.

Dlaczego liście jeżówki żółkną?

Powodem mogą być błędy w uprawie. Jeżówce należy się też dokładnie przyjrzeć, bo mogły ją zaatakować choroby grzybowe. Mogły też pojawić się na niej szkodniki, które trzeba wyeliminować.

Dlaczego jeżówka więdnie?

Najbardziej prawdopodobne jest przesuszenie rośliny, ale powodem mogą być też szkodniki albo choroby grzybowe.

Czy jeżówki przycinamy na zimę?

Są dwie szkoły, jedna mówi, żeby jeżówki obcinać jesienią po przekwitnięciu, druga, że dopiero wiosną przed pojawianiem się młodych liści. Jestem zwolennikiem wiosennego przycinania jeżówek.

Jak przycinać jeżówki?

W trakcie sezonu dobrze jest wycinać przekwitnięte kwiatostany, bo pobudza to roślinę do związywania nowych pąków kwiatowych, a więc przedłuża kwitnienie. Po przekwitnięciu można roślinę przyciąć przed pierwszymi przymrozkami, lub dopiero wiosną przed pojawieniem się pierwszych liści.

Czy jeżówki można przesadzać?

Teoretycznie każdą roślinę można przesadzać, tylko nie wszystkie rośliny dobrze to znoszą. Jeśli zadbamy o odpowiednie warunki, nie powinno być problemu z przesadzaniem jeżówek.

Kiedy przesadzać jeżówki?

Jeżówki powinno się przesadzać po kwitnieniu, wczesną jesienią, a po przesadzeniu należy przyciąć część nadziemną i zadbać o wilgotność gleby. Można je też przesadzać wczesną wiosną, a unikać przesadzania latem, kiedy kwitną, szczególnie w upały. Co 3-4 lata jeżówkę należy podzielić i przesadzić w nowe miejsce.

Co ile sadzić jeżówki?

To zależy od efektu, który chcemy osiągnąć, jeśli chcemy, aby była to wyodrębniona roślina trzeba jej zostawić okrąg o średnicy ok. 60 cm, jednak jest to też uzależnione od odmiany, bo mniejsze odmiany będą potrzebowały mniej miejsca, a większe, nieco więcej.

Jeśli chcemy uzyskać efekt rabaty całościowej, bez wyodrębnienia każdej rośliny odstępy należy zmniejszyć.

Co posadzić obok jeżówki?

To zależy od gustu właściciela ogrodu.

Idealnym towarzystwem na bylinowych rabatach są dla jeżówek kłosowce, przetaczniki, szałwie omszone, pysznogłówki, perowskie, jastruny, niższe trawy ozdobne, np. trzcinnik, czy ostnica cieniutka ‘Ponny Tails’, a także werbena ‘Santos’,

którą uważam za ciekawszą od werbeny patagońskiej, bo choć jest do niej podobna, to jest nieco niższa i lepiej się komponuje z niższymi jeżówkami. Ponieważ rabaty trawiasto-bylinowe nie wyglądają ładnie wiosną, ja najbardziej lubię rabaty mieszane, gdzie znajdują się rośliny iglaste, liściaste a jeżówki i inne byliny oraz trawy stanowią wypełnienie przestrzeni między nimi. Takie rabaty są piękne o każdej porze roku, nie tylko w sezonie. Piękne i inspirujące kompozycje z jeżówkami znajdziecie na stronie Ogrodu pod Chmurką.

Co lubią jeżówki?

Słoneczne stanowiska, żyzne i przepuszczalne gleby najlepiej o odczynie obojętnym. Poza tymi wymaganiami to rośliny naprawdę łatwe w uprawie.

Jak rozmnażać jeżówki?

W warunkach domowych możemy rozmnażać jeżówki na dwa sposoby. Pierwszy z nich to rozmnażanie poprzez podział karpy, a drugi to rozmnażanie poprzez wysiew nasion.

Pamiętać należy jednak, że rośliny wysiane z nasion nie powtarzają cech odmiany matecznej, najczęściej są różowe lub białe, a kwitną zazwyczaj dopiero w drugim roku od wysiewu. 

Jak zebrać nasiona jeżówki?

Kiedy kwiat przekwita, opadają mu płatki korony, następnie dojrzewają nasiona w jeżykowatej, kłującej główce. Zbierać je należy w pogodny dzień, kiedy nasiona same już odpadają od koszyczka.

Kiedy sadzić i siać jeżówki?

Jeżówki uprawiane w doniczkach sadzić można przez cały sezon wegetacyjny od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Po posadzeniu jeżówki, która aktualnie kwitnie dobrze jest ściąć kwiaty, aby łatwiej się ukorzeniła na nowym stanowisku. Jeżówki po podziale w ogrodzie najlepiej sadzić wczesną jesienią lub wczesną wiosną. Nasiona zbieramy jesienią. Można je wysiać od razu, jednak z mojego doświadczenia wynika, że więcej wschodów będzie, gdy  wysiane zostaną wiosną po ostatnich przymrozkach. 

Kiedy jeżówki kwitną?

Pora kwitnienia zależy od odmiany, są odmiany, które kwitną już od czerwca, ale są też takie, które zakwitną dopiero w lipcu. Część jeżówek będzie kwitło aż do października, ale niektóre przekwitną już we wrześniu, dlatego trzeba sprawdzać wybrane odmiany.

Czy jeżówki są wieloletnie?

Tak, jeżówki to byliny, a więc są wieloletnie, jednak dobrze jest je co 3-4 lata odmłodzić poprzez podział karpy i posadzenie w nowym miejscu.

Czy jeżówki zimują?

Tak jeżówki w gruncie zimują w polskim klimacie, ich strefa przemarzania zazwyczaj mieści się między 3 a 5. Jeśli jeżówka nie wschodzi po zimie zazwyczaj gleba, w której była posadzona była za mało przepuszczalna i zgniły jej korzenie. Troszkę trudniej jest z zimowaniem w donicach, bo przezimują zazwyczaj tylko jeżówki ze strefy 4 i poniżej 4.

Gdzie kupować jeżówki?

Jeżówki najlepiej kupować w sprawdzonym centrum ogrodniczym lub w szkółce roślin, aby mieć pewność, że były odpowiednio uprawiane, podlewane i nawożone. Jeśli kupujemy rośliny przez Internet, zwrócić należy uwagę na wielkość donicy, często bowiem pojawiają się oferty z roślinami w donicach P9, czyli 0,5l, a to nie są rośliny przeznaczone do sadzenia na stanowiska stałe, to materiał do dalszej produkcji, tzw. młodzież szkółkarska. Pisaliśmy o tym już kiedyś we wpisie. Aby się nie rozczarować najlepiej kupować w sklepach internetowych, gdzie podana jest wielkość donicy i pokazane jest zdjęcie kupowanej rośliny na tle planszy pomiarowej. Zapraszamy do naszego Internetowego Centrum Ogrodniczego www.podlewane.pl

A tym, którzy wolą oglądać, zamiast czytać polecamy nasz kanał na YouTube: