Dawniej szkółki roślin uprawiały rośliny wyłącznie w gruncie. Miało to swoje ograniczenia, bo można je było wykopywać i sadzić tylko w określonych terminach, zależnych od konkretnej rośliny. W chwili obecnej część szkółek nadal uprawia rośliny ozdobne w gruncie. Rośliny takie można wykopywać z bryłą korzeniową lub z gołym korzeniem, stosując się do wymagań danej rośliny. Rośliny z gruntu, które bez problemu zimują w naszym klimacie, jak np. jabłonie, kopane z gołym korzeniem powinniśmy sadzić wczesną wiosną lub późną jesienią. W przypadku roślin nieco mniej odpornych, np. czereśni, sugerujemy sadzić je jednak wiosną, aby do zimy dać im czas na ukorzenienie się na nowym stanowisku. Podobne zasady dotyczą roślin kopanych z bryłą korzeniową. Aby posadzić rośliny kopane, należy wykopać jak największy dołek, na spód wsypać odpowiednie dla sadzonej rośliny podłoże, np.: dla drzew owocowych ziemię do drzew i krzewów owocowych, można też dodać kompostu. Dołek musi być tak przygotowany, aby swobodnie zmieścić w nim korzenie lub bryłę korzeniową i obsypać przygotowanym podłożem, przyjmuje się, że średnica powinna być dwa razy większa od średnicy korzeni. Miejsce szczepienia rośliny z gołym korzeniem musi znaleźć się powyżej powierzchni ziemi. Rośliny z gołym korzeniem można przed posadzeniem włożyć do wiadra z wodą, jednak pamiętać należy, że nie są to rośliny wodne i nie powinny w wodzie przebywać za długo. Zachęcam do obejrzenia poradnika o sadzeniu roślin owocowych z gołym korzeniem

W przypadku roślin z bryłą korzeniową sadzimy na takiej samej wysokości, na jakiej roślina rosła w szkółce. NIE UDEPTUJEMY ziemi wokół pnia rośliny. Może to uszkodzić korzenie i zmniejszyć szanse rośliny na przyjęcie się. Ziemię lepiej ubić rękami, podlać, a kiedy osiądzie uzupełnić.

Obecnie większość szkółek uprawia jednak rośliny w pojemnikach, czyli w specjalnych doniczkach produkcyjnych. Uprawa taka ma wiele zalet, zarówno dla producentów roślin, jak i dla ogrodników amatorów. Największą zaletą jest to, że ogrodnicy amatorzy mogą takie rośliny kupować i sadzić przez cały sezon wegetacyjny, od wczesnej wiosny do późnej jesieni, także latem, a nawet wtedy, kiedy roślina jest w pełni kwitnienia.

Ale są też inne zalety:

  1. Lepsza kontrola nad warunkami wzrostu: Uprawa roślin w pojemnikach umożliwia lepszą kontrolę nad warunkami wzrostu. Można dostosować glebę, nawodnienie, oświetlenie i inne czynniki do potrzeb konkretnych roślin, co może prowadzić do lepszych wyników w porównaniu do uprawy w otwartym terenie.
  2. Zdrowe korzenie: W uprawie w pojemnikach korzenie roślin są zazwyczaj lepiej chronione przed chorobami glebowymi, co przyczynia się do zdrowszego wzrostu roślin.
  3. Lepsza ochrona przed zwierzętami: Rośliny w pojemnikach są często lepiej chronione przed zwierzętami, takimi jak szkodniki czy jelenie, które mogą uszkadzać rośliny rosnące w otwartym terenie.
  4. Eksperymentowanie: Uprawa roślin w pojemnikach umożliwia ogrodnikom eksperymentowanie z różnymi gatunkami i odmianami, co może pomóc w znalezieniu tych, które najlepiej odpowiadają lokalnym warunkom.

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości i bez strachu będziecie tworzyć i zmieniać ogrody również latem, kiedy np. wybór bylin jest największy.