Każdy z nas chciałby się cieszyć pięknym trawnikiem, aby jednak było się czym cieszyć, najpierw trzeba zadbać o jego kondycję. Trawnik najpierw trzeba po zimie skosić, a następnie obficie podlać. Kiedy woda wsiąknie, a trawa i wierzchnia warstwa ziemi obeschnie, można przystąpić do zabiegów pielęgnacyjnych. Pierwszym z nich jest wertykulacja. Zabieg polega na pionowym nacinaniu darni w celu zniszczenia filcu pokrywającego trawnik, powstałego z obumarłych części roślin. Na niewielkiej powierzchni polega on na dokładnym wygrabieniu darni, za pomocą ręcznego wertykulatora, który przypomina grabie ogrodnicze. Na większym terenie konieczne będzie wypożyczenie wertykulatora elektrycznego lub spalinowego. Pamiętać należy, że usunięty filc należy zgrabić i usunąć z trawnika. Pierwszą wertykulację należy przeprowadzić 2-3 lata po założeniu trawnika.

Następny etap to aeracja. Jest zabiegiem delikatniejszym, ale wnika głębiej. Polega na nakłuwaniu trawnika przy pomocy wideł, specjalnych butów z kolcami, wałków z kolcami, aeratorów z kolcami ręcznych, elektrycznych lub spalinowych. Im bardziej użytkowany trawnik tym nakłucia powinny być głębsze. Dzięki wertykulacji i aeracji trawa jest pobudzana do wzrostu i zwiększa się jej masa korzeniowa, jednocześnie ogranicza się ilość chwastów i mchu.

Zabiegi te poprawiają wnikanie powietrza, wody i nawozów, dzięki czemu trawa szybciej regeneruje się i jest mniej narażona na choroby grzybowe i inne patogeny, a w efekcie tworzy gęstą i zwartą darń i jest tym samym bardziej odporna na deptanie. Ostatnim etapem wiosennej konserwacji trawnika jest jego piaskowanie. Piasek powinien być suchy, o granulacji 0,5-0,8 mm. Na 100m2 trawnika stosujemy 0,1-0,15 m3 piasku, który rozrzuca się ręcznie lub siewnikiem do nawozów, a następnie rozgarnia za pomocą grabi. Piaskowania nie przeprowadzamy na podłożu bardzo lekkim, piaszczystym, suchym i na skarpach.

Tak przygotowany trawnik po upływie tygodnia można nawieźć nawozami do trawników, w zależności od potrzeb regenerującym, lub na trawniki zachwaszczone, czy też zwalczającym mech. Nawozić należy zawsze zgodnie z instrukcją producenta nawozu podaną na opakowaniu, ponieważ sposób i dawki nawozów mogą się od siebie różnić w zależności od typu nawozu i jego producenta.

Optymalnymi warunkami do wykonania powyższych zabiegów będzie pogoda bezwietrzna, bez nadmiernego nasłonecznienia, kiedy źdźbła trawy są suche, a ziemia lekko wilgotna. Jeśli nie zapowiada się na deszcz, trawnik należy po wykonaniu nawożenia podlać.

Aby trawnik był prawdziwą ozdobą ogrodu musi być nie tylko regularnie nawożony, ale także podlewany i koszony.