Jakie podłoże zastosować do rozplenicy?

Rozplenice najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, w glebie umiarkowanie wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej o odczynie obojętnym, ale poradzi sobie także w podłożu lekko kwaśnym na lekko zacienionym stanowisku.

Co ile sadzić rozplenicę?

Można ją sadzić pojedynczo lub w grupach. Gęstość sadzenia konkretnej rośliny będzie zależna od tego, jaką docelową średnicę osiągnie konkretna, sadzona odmiana rozplenicy i od tego, jaki efekt chce osiągnąć sadzący ją ogrodnik.

Jeśli chcemy uzyskać zwarty szpaler odległość ta musi być nieco mniejsza niż osiągana przez roślinę średnica, a jeśli chcemy, aby rośliny nie stykały się ze sobą, odległość musi być większa niż osiągana przez rozplenicę średnica.

Kiedy sadzić rozplenicę?

Rośliny uprawiane w szkółce w donicach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jeśli chcemy przesadzić rozplenicę rosnącą już w gruncie z jednego miejsca na drugie najlepiej będzie zrobić to wiosną po mrozach.

Czemu rozplenica nie kwitnie?

W przypadku rozplenicy japońskiej brak kwitnienia wywołany jest przeważnie przez przesuszenie rośliny lub brak nasłonecznienia. Są jednak gatunki rozplenic np. rozplenica słoniowa, która w naszym klimacie prawie nigdy nie zakwita.

Czy rozplenicę da się rozmnażać z nasion?

Gatunek botaniczny, a więc rozplenicę japońską można bez problemu rozmnażać z nasion. Jednak większość odmian rozplenicy japońskiej rosnących w polskich ogrodach nie rozmnaża się z nasion.

Jak rozmnażać rozplenicę?

Najlepszym sposobem jest podział karpy, wykonać go najlepiej wiosną.

Jak i kiedy przycinać rozplenicę?

Rozplenice przycinamy wiosną, po mrozach, zanim zacznie wypuszczać młode przyrosty. Przyciąć ją należy nisko nad ziemią.

Jak pielęgnować rozplenicę?

Nie są to rośliny nadmiernie wymagające, ale zapewnić im trzeba słoneczne stanowisko, glebę umiarkowanie wilgotną, ale dobrze zdrenowaną.

Na zimę dobrze jest rośliny związać lub zapleść, co pomoże im przezimować, a wiosną ściąć zaschnięte liście nisko nad ziemią.

Co 3-4 lata należy odmładzać karpy poprzez ich podział. Nawozić nawozami do traw ozdobnych, uniwersalnymi, albo długo działającymi według instrukcji producenta nawozu umieszczonej na opakowaniu.

Jak wysoko rośnie rozplenica?

Wysokość na jaką wyrośnie rozplenica zależy od odmiany, którą posadzimy w ogrodzie. Najczęściej sadzi się rozplenice japońskie.

Są wśród nich odmiany karłowe, dorastające do 30 cm, ale są też takie osiągające ponad 1 m wysokości.

Dlatego kupując rozplenicę należy sprawdzić jaka to odmiana i jakie rozmiary osiąga, aby była zgodna z naszą wizją ogrodu.

Kiedy wypuszcza rozplenica?

Często już w kwietniu pytacie, czy rozplenica przemarzła, bo nie odbija po zimie. Ona naturalnie rusza później, bo dopiero w maju, dlatego nie spisujmy jej za wcześnie na straty.

Czy rozplenica jest trująca?

Na pewno nie szkodzi ludziom przebywanie w towarzystwie rozplenicy, natomiast jedzenia jej nie polecam, bo nie wydaje się aby była smaczna. Nie wiedząc na pewno, że jakaś roślina jest jadalna, lepiej nie eksperymentować.

Czy rozplenica jest wieloletnia?

Rozplenice to wieloletnie byliny, jednak nie wszystkie pochodzą z naszej strefy klimatycznej, dlatego warto sprawdzić strefę mrozoodporności (jak to zrobić można obejrzeć na filmie na naszym kanale na YouTube). Są gatunki jak rozplenica obca, czy rozplenica słoniowa, które są w naszym klimacie uprawiane jako jednoroczne.

Jak przezimować rozplenicę?

Rozplenicę japońską rosnącą w gruncie dobrze jest związać w „snopek” lub zapleść na zimę, w takiej formie lepiej zimuje.

Czy rozplenica przezimuje w donicy?

Rozplenica uprawiana w donicy może nie przezimować. Dlatego rozplenice uprawiane w donicach oraz odmiany z cieplejszych stref klimatycznych należy zimować w pomieszczeniach.

Czy rozplenica nadaje się do cienia?

Rozplenica posadzona w pełnym cieniu będzie słabiej rosła i może wcale nie zakwitnąć.

Z czym łączyć rozplenicę w ogrodzie?

Rozplenicę można łączyć w wieloma roślinami zarówno z iglastymi, jak i liściastymi, a także z bylinami.

Świetnie prezentuje się w zestawieniu z każdym iglakiem, z klonami palmowymi, z hortensjami, jeżówkami, przetacznikami, rudbekiami, szałwią omszoną, perowskią. Każdej rabacie doda elegancji i lekkości.

Gdzie kupić rozplenicę?

Rozplenice najlepiej kupować w sprawdzonym centrum ogrodniczym lub  w szkółce roślin, aby mieć pewność, że były odpowiednio uprawiane, podlewane i nawożone. Jeśli kupujemy rośliny przez Internet, zwrócić należy uwagę na wielkość donicy, często bowiem pojawiają się oferty z roślinami w donicach P9, czyli 0,5l, a to nie są rośliny przeznaczone na stanowiska stałe, to materiał do dalszej produkcji, tzw. młodzież szkółkarska. Aby się nie rozczarować najlepiej kupować w sklepach internetowych, gdzie podana jest wielkość donicy i pokazane jest zdjęcie kupowanej rośliny na tle planszy pomiarowej. Zapraszamy do naszego Internetowego Centrum Ogrodniczego www.polewane.pl