Gdzie sadzić sosny?

Różnorodność gatunków i odmian sosen sprawia, że można je sadzić w każdym ogrodzie, czy parku, należy tylko dobrać odmianę z odpowiednią siłą wzrostu i pokrojem w zależności od efektu, który zamierzamy osiągnąć. Sosny najlepiej sadzić na słonecznych stanowiskach, choć poradzą sobie też na stanowiskach lekko zacienionych, nie mają dużych wymagań uprawowych, podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne, najlepiej lekko kwaśne o pH od 4,0 do 5,0. Sosny o powolnym wzroście świetnie będą się komponować na mieszanych rabatach i w pojemnikach, jak również w ogrodach skalnych. Odmiany wyróżniające się żółtym przyrostem, czy niebieskimi igłami, jak również przebarwiające się na żółto jesienią i zimą sprawdzą się w grupach, na barwnych rabatach. Odmiany o szybszym wzroście będą idealne jako soliter.

Co ile sadzić sosny?

Sosny to bardzo różnorodna grupa roślin, w ich obrębie jest wiele gatunków, a jeszcze więcej odmian. Wśród sosen znajdziemy odmiany o różnych pokrojach od stożkowego, poprzez krzaczasty, do kulistego i płożącego, a także o różnej sile wzrostu.

Gęstość sadzenia konkretnej rośliny będzie więc zależna od tego, jaką docelową średnicę osiągnie konkretna sadzona odmiana i od tego, jaki efekt chce osiągnąć sadzący ją ogrodnik. Jeśli chcemy uzyskać zwartą grupę czy szpaler odległość ta musi być nieco mniejsza niż osiągana przez roślinę średnica, a jeśli chcemy, aby rośliny nie stykały się ze sobą, odległość musi być większa niż osiągana przez sosnę średnica.

Która sosna rośnie najszybciej?

Wśród sosen znajdziemy odmiany karłowe o bardzo powolnym wzroście osiągające naprawdę małe rozmiary po wielu latach, ale też odmiany szybko rosnące osiągające po kilka, a nawet kilkanaście metrów docelowej wysokości. Najszybciej rosną jednak sosny rozmnażane generatywnie, czyli z nasion. Najszybciej rośnie sosna czarna, po 10 latach osiąga już około 10 m, aby docelowo dorosnąć nawet do 50 m wysokości.

Dlaczego sosna gubi igły?

Naturalną cechą sosen jest wymiana części igieł sosny na przełomie sierpnia i września. Roślinę należy wtedy oczyścić z tych uschniętych igieł. Kolejnym powodem mogą być błędy w uprawie, a szczególnie za duża lub za mała ilość wody, a także za duża ilość nawozów.

Powodem mogą być też choroby grzybowe lub szkodniki, dlatego tak ważne jest obserwowanie roślin i szybka interwencja w razie konieczności.

Dlaczego sosna brązowieje i usycha?

Kiedy igły sosny zaczynają brązowieć i opadać, trzeba zdiagnozować przyczynę takiego stanu, aby nie doprowadzić do uschnięcia i obumarcia rośliny. Kiedy wyeliminujemy naturalne przyczyny opadania igieł, a także błędy w uprawie, powodem mogą być choroby lub szkodniki.

Sosny najczęściej atakują choroby grzybowe, takie jak: osutka sosny, fytoftoroza, opieńkowa zgnilizna korzeni, zamieranie pędów, rdza wejmutkowo-porzeczkowa. Choroby te trzeba zwalczać stosując opryski przeciwgrzybowe. Sosny są też atakowane przez szkodniki, najczęściej będą to: ochojnik sosnowy, borecznik rudy, zwójka sosnóweczka. Niektórym z nich można zapobiec wykonując profilaktyczne opryski preparatem Limoncide, jednak większość z nich należy eliminować po pojawieniu się preparatami insektobójczymi.

Kiedy sosna puszcza i gubi szyszki?

Sosny to rośliny jednopienne, oznacza to, że na jednym drzewie występują męskie i żeńskie narządy rozrodcze.

Kwiaty męskie sosny są niewielkie jajowate, gęsto skupione u podstawy młodych pędów. Po przekwitnięciu kwiaty męskie odpadają pozostawiając fragment pędu bez igieł.

Kwiaty żeńskie natomiast są w postaci zielonkawych lub czerwonawych szyszek. Szyszki sosny rosą na drzewie samodzielnie lub w grupach (pojedyncze, podwójne i potrójne). Pojawiają się wiosną. Kiedy szyszka jest młoda, jest zamknięta i cała zielona, lub różowa, gdy dojrzewa, latem, staje się brązowa. Szyszki opadają pod koniec lata i jesienią.

Szyszki sosny otwierają się dopiero wtedy gdy powietrze jest suche, jest w nim mało wilgoci – wody – są więc dobrym higrometrem). Kiedy się otworzą, wysypują się z nich nasiona. Nasiona upadają na ziemię, z niektórych może powstać nowa roślina.

Która sosna ma największe szyszki?

Największe szyszki ma sosna Caultera, ale rośnie ona w Kalifornii i Meksyku. Osiąga nawet 40-50 cm długości a ważyć może nawet 3,5 kg. Szyszki tej sosny nazywane są przez drwali „widow makers”, ponieważ zdarzają się przypadki śmierci drwali, na których spadła z dużej wysokości duża i ciężka szyszka.

W naszych warunkach największe szyszki rosną na sośnie himalajskiej. Mogą one osiągać nawet 20 cm. Na szczęście nie zagrażają one życiu.

Kiedy sosna pyli?

Sosna pyli zazwyczaj od połowy maja do połowy czerwca. Pyłek jest charakterystyczny, żółtawy, wydzielają go kwiaty męskie.

Kiedy sosna puszcza pędy?

Młode przyrosty sosny nazywane są świeczkami, pojawiają się w maju. Świeczki po rozwinięciu mogą przybierać różne kolory. Najatrakcyjniej wyglądają sosny z żółtym wiosennym przyrostem, mogą to być między innymi odmiany ‘Taylor’s Sunburst’, ‘Rozsutec’.

Ze świeczek sosny można sporządzać syrop, pomocny w czasie przeziębienia i kaszlu. Pędy sosny najlepiej zbierać na przełomie kwietnia i maja. Muszą to być jasnozielone przyrosty z brązową, lepką łupinką. Najbardziej soczyste mają długość do 12 centymetrów. Dłuższe będą miały już mniej soku. Pędy najlepsze na syrop są lepkie, warto więc pamiętać o tym, żeby zbierać je w rękawicach. Żeby nie uszkodzić drzewa, nie wolno zbierać wszystkich pędów z jednej sosny, tylko po trochu z kilku drzew.

Czy wolno przycinać sosnę?

Sosen się raczej nie przycina, aby zagęścić sosnę można skracać świeczki, a więc młode przyrosty sosny na pewnej wysokości. To w jakim miejscu wyłamiemy lub obetniemy świeczkę zależy głównie od tego, jaki kształt i wielkość rośliny chcemy osiągnąć.

Która sosna ma najdłuższe igły?

Najdłuższe igły ma sosna żółta. Ładne długie igły znajdziemy też na sośnie Jeffreya i himalajskiej.

Co jest lepsze sosna czy świerk?

I sosny, i świerki mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Odpowiedź na to pytanie jest więc tak naprawdę uznaniowa. Sosny lepiej sobie poradzą na słabej glebie, będą też bardziej odporne na suszę, jednak jeśli zamierzamy rabatę wysypać kamieniem, to sosny nie są polecane ze względu na coroczne gubienie części igieł, które ciężko wybrać z kamyków.

Gdzie kupić sosny?

Sosny najlepiej kupować w sprawdzonym centrum ogrodniczym lub  w szkółce roślin, aby mieć pewność, że były odpowiednio uprawiane, podlewane i nawożone. Jeśli kupujemy rośliny przez Internet, zwrócić należy uwagę na wielkość donicy, często bowiem pojawiają się oferty z roślinami w donicach P9, czyli 0,5l, a to nie są rośliny przeznaczone na stanowiska stałe, to materiał do dalszej produkcji, tzw. młodzież szkółkarska. Aby się nie rozczarować najlepiej kupować w sklepach internetowych, gdzie podana jest wielkość donicy i pokazane jest zdjęcie kupowanej rośliny na tle planszy pomiarowej. O tym, jak uniknąć rozczarowań i na co zwrócić uwagę przeczytacie w jednym z naszych wcześniejszych wpisów. Zapraszamy do naszego Internetowego Centrum Ogrodniczego www.polewane.pl

Dla lubiących czytać, polecamy wpis na naszym blogu o interesujących odmianach sosen oraz o tym, dlaczego warto uprawiać rośliny iglaste.