Jak szybko rośnie świerk?

Wśród świerków znajdziemy odmiany karłowe o bardzo powolnym wzroście osiągające naprawdę małe rozmiary po wielu latach, ale też odmiany szybko rosnące osiągające po kilka, a nawet kilkanaście metrów docelowej wysokości. Najszybciej rosną jednak świerki rozmnażane generatywnie, czyli z nasion. 

Który świerk rośnie najszybciej?

Najszybciej rośnie świerk serbski, może po 10 latach osiągnąć nawet 4-5m wysokości, aby docelowo osiągnąć ponad 20 m wysokości.

Co ile sadzić świerk?

Świerki to bardzo różnorodna grupa roślin, w ich obrębie jest wiele gatunków, a jeszcze więcej odmian. Wśród świerków znajdziemy odmiany o różnych pokrojach od stożkowego, poprzez krzaczasty, do kulistego i płożącego, a także o różnej sile wzrostu.

Gęstość sadzenia konkretnej rośliny będzie więc zależna od tego, jaką docelową średnicę osiągnie konkretna sadzona odmiana i od tego, jaki efekt chce osiągnąć sadzący ją ogrodnik.

Jeśli chcemy uzyskać zwarty szpaler odległość ta musi być nieco mniejsza niż osiągana przez roślinę średnica, a jeśli chcemy, aby rośliny nie stykały się ze sobą, odległość musi być większa niż osiągana przez świerk średnica.

Gdzie sadzić świerk?

Różnorodność gatunków i odmian świerków sprawia, że można je sadzić w każdym ogrodzie, czy parku, należy tylko dobrać odmianę z odpowiednią siłą wzrostu i pokrojem w zależności od efektu, który zamierzamy osiągnąć. Świerki najlepiej sadzić na słonecznych stanowiskach, choć poradzą sobie też na stanowiskach lekko zacienionych, podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, lekko kwaśne o pH od 4,0 do 5,0.

Jednak poradzą sobie również z nieco kwaśniejszym i obojętnym podłożu. Świerki o powolnym wzroście świetnie będą się komponować na rabatach i w pojemnikach, jak również w ogrodach skalnych. Odmiany wyróżniające się kolorowym przyrostem, czy szyszkami będą idealne jako soliter.

Dlaczego świerk biały ‘Conica’ brązowieje?

Jednym z powodów może być jego przesuszenie i przypalenie słoneczne. Świerki białe często brązowieniem ich delikatnych igiełek reagują na zbyt małą ilość wody w glebie podczas słonecznych dni. Kolejnym powodem może być żerowanie szkodnika o nazwie przędziorek.

Jest to małe roztocze, niewidoczne gołym okiem, które wysysa soki z igieł. Jego występowaniu sprzyja wysoka temperatura i suche powietrze, dlatego świerki białe w okresach suszy należy podlewać „z góry”, oczywiście wczesnym rankiem, albo późnym wieczorem.

Kiedy zauważymy objawy żerowania przędziorka wykonać należy oprysk preparatami chemicznymi jak Ortus 05SC, czy Floramite 240SC.

Co jest twardsze świerk czy sosna?

Jeśli pytanie dotyczy drewna, to oba te rodzaje drewna zaliczamy do miękkich, różnią się tym, że sosna ma więcej sęków, ale to świerk jest trudniejszy do impregnacji. Zarówno sosna jak i świerk są cenione za łatwość w obróbce i wytrzymałość. Jeśli pod pojęciem „twardość” mamy na myśli odporność na warunki atmosferyczne, to bardziej odporna na suszę jest zdecydowanie sosna.

Co jest lepsze świerk czy sosna?

I sosny, i świerki mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Odpowiedź na to pytanie jest więc tak naprawdę uznaniowa.

Sosny lepiej sobie poradzą na słabej glebie, będą też bardziej odporne na suszę, jednak jeśli zamierzamy rabatę wysypać kamieniem, to sosny nie są polecane ze względu na coroczne gubienie części igieł, które ciężko wybrać z kamyków. Jeśli chodzi o wygląd rośliny to zarówno wśród sosen, jak i wśród świerków jest mnóstwo interesujących odmian.

Dlaczego świerk żółknie, gubi igły i usycha?

Świerki, są dosyć odporne na choroby i raczej rzadko chorują na choroby grzybowe, choć czasem atakuje je fytoftoroza. Świerki porażone fytoftorozą należy usunąć z ogrodu, ziemię, gdzie rosły odkazić preparatem grzybobójczym i najlepiej w tym miejscu nic nie sadzić.

Brązowienie igieł świerków zazwyczaj jest wywołane jednak błędami w uprawie, czyli zalaniem systemu korzeniowego, suszą fizjologiczną po zimie lub nadmiernym nawożeniem. Świerkom, bardziej niż choroby, zagrażają jednak szkodniki. Najczęściej są to przędziorki, ale czasem świerki atakuje też ochojnik świerkowiec lub ochojnik świerkowo-modrzewiowy.

Który świerk pachnie?

To pytanie zadajecie zazwyczaj w związku z ciętymi drzewkami bożonarodzeniowymi. Najładniej pachną świerki pospolite, nieco słabiej srebrne i kaukaskie.

Dlaczego świerk nie pachnie?

Nie każda odmiana pachnie z taką samą intensywnością, są odmiany, których zapach wyczuwalny będzie dopiero po roztarciu igieł. Intensywność zapachu zależy od ilości wytwarzanej żywicy, a ta jest produkowana w różnej ilości nie tylko w różnych odmianach i gatunkach, ale nawet w różnych egzemplarzach roślin w obrębie tego samego gatunku.

Który świerk nie kłuje?

To pytanie zadajecie również w odniesieniu do choinek zazwyczaj. Najmniej kłuje świerk pospolity i serbski, a najbardziej świerk srebrny, którego poprawna nazwa to świerk kłujący.

Jak przycinać świerk?

Świerki odmian o powolnym lub umiarkowanym wzroście nie wymagają zazwyczaj przycinania. Te rosnące szybko dzięki przycinaniu będą bardziej zagęszczone i zwarte. Najlepsza pora na przycinanie świerków to wczesna wiosna przed rozpoczęciem wegetacji.

Jeśli roślina wymaga więcej cięć korekcyjnych, kolejne terminy to późna wiosna i lato, nie później jednak niż do połowy sierpnia, aby rany zdążyły się zagoić. Rany na grubszych pędach dobrze jest posmarować maścią ogrodniczą. Nie powinno się obcinać wierzchołka pędu głównego, czyli przewodnika. Wycinać natomiast należy przyrosty konkurujące z przewodnikiem.

Kiedy świerk ma szyszki?

Świerki to rośliny jednopienne, oznacza to, że na jednej roślinie występują zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie. Kwitnienie świerków przypada zazwyczaj na przełom kwietnia i maja.

Szyszki to kwiaty żeńskie świerków. Szyszki świerków rosną na końcach gałęzi, przeważnie w górnych partiach rośliny, więc przy odmianach szybko rosnących są one słabo widoczne.

Kwiaty męskie wyglądają nieco inaczej i są mniejsze, nazywane są jajowatymi „kotkami”. Kwiaty męskie zlokalizowane są niżej, aby nie dochodziło do samozapylenia.

Szyszki pojawiają się więc wiosną, kiedy są młode, w zależności od odmiany, mogą być zielone, czerwone, różowe, purpurowe, z czasem dojrzewają i stają się brązowe. Szyszki otwierają się i opadają w całości dopiero w kolejnym roku na wiosnę pod wpływem słońca i temperatury.

Kiedy świerk puszcza pędy?

Młode przyrosty świerków pojawiają się w maju, to wtedy rośliny iglaste wyglądają najpiękniej. Młode przyrosty mogą być zielone, kremowe (świerk kłujący ‘Białobok’), żółte (świerk kłujący ‘Maigold’, świerk pospolity ‘Summer Daze’, świerk kaukaski ‘Summergold’), a nawet czerwone (świerk pospolity ‘Rydal’).

Kiedy przesadzać świerk?

Świerki uprawiane w donicach można przesadzać przez cały sezon wegetacyjny od wczesnej wiosny do późnej jesieni, ponieważ podczas sadzenia nie naruszamy systemu korzeniowego. Jeśli chcemy przesadzić roślinę rosnącą w gruncie w inne miejsce najlepiej to zrobić od końca września do połowy października lub wiosną przed rozpoczęciem wegetacji.

Jakie są świerki z czerwonymi szyszkami?

Odmiany świerków z czerwonymi szyszkami to m.in.:

Świerk kłujący 'Hermann Naue’

Świerk pospolity 'Medusa’

Świerk serbski 'Pendula Bruns’

Świerk pospolity 'Pusch’

Świerk pospolity 'Wild Strawberry’ PBR

Jakie są świerki z niebieskimi szyszkami?

Nie kojarzę świerków z niebieskimi szyszkami.

Gdzie kupić świerki?

Świerki najlepiej kupować w sprawdzonym centrum ogrodniczym lub  w szkółce roślin, aby mieć pewność, że były odpowiednio uprawiane, podlewane i nawożone. Jeśli kupujemy rośliny przez Internet, zwrócić należy uwagę na wielkość donicy, często bowiem pojawiają się oferty z roślinami w donicach P9, czyli 0,5l, a to nie są rośliny przeznaczone na stanowiska stałe, to materiał do dalszej produkcji, tzw. młodzież szkółkarska. Aby się nie rozczarować najlepiej kupować w sklepach internetowych, gdzie podana jest wielkość donicy i pokazane jest zdjęcie kupowanej rośliny na tle planszy pomiarowej. O tym, jak uniknąć rozczarowań i na co zwrócić uwagę przeczytacie w jednym z naszych wcześniejszych wpisów. Zapraszamy do naszego Internetowego Centrum Ogrodniczego www.polewane.pl

Lubiącym czytać polecamy nasz wcześniejszy wpis o tym, dlaczego warto uprawiać rośliny iglaste.