Które tuje na żywopłot?

Każda tuja o pokroju stożkowym, wąsko stożkowym i kolumnowym będzie się nadawała na żywopłot. Najbardziej popularne tuje na żywopłoty to odmiany Smaragd, Brabant, Golden Smaragd.

Które tuje najszybciej rosną?

Z tych najpopularniejszych tui stosowanych na żywopłoty najszybciej rośnie odmiana Brabant

Która tuja najlepsza na żywopłot?

Tak naprawdę zależy to od potrzeb i upodobań właściciela ogrodu. Jeśli komuś zależy na jak najszybszym odgrodzeniu się, za cenę mniejszej estetyki, to wybierze odmianę Brabant, jeśli ktoś postawi na estetykę i nieco wolniejszy wzrost wybierze odmianę Smaragd. Kiedy ktoś lubi odcienie żółtego, ale chce dłużej poczekać wybierze odmianę Golden Smaragd. Jeśli natomiast ktoś się chce wyróżnić wśród sąsiadów poszuka jeszcze innych odmian lub innych roślin na żywopłot. 

Która tuja lepsza Brabant czy Smaragd?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, bo ocena zawsze jest subiektywna i jest uzależniona od gustu i potrzeb właściciela ogrodu. Można natomiast wymienić wady i zalety obu odmian. Zalety odmiany Brabant to: szybszy wzrost, szeroki pokrój, a co za tym idzie mniejsza ilość sztuk na obsadzenie terenu, niższa cena. Wady to: brzydsza barwa łysek, luźny pokrój, obfite szyszkowanie, konieczność cięcia, aby pokrój był zwarty i aby wyeliminować szyszkowanie.

Zalety odmiany Smaragd to: piękny kolor utrzymujący się cały rok, zwarty, regularny, wąsko stożkowy pokrój, dosyć szybki wzrost, niewielkie szyszkowanie, a co za tym idzie brak konieczności cięcia. Wady to: nadmierna popularność i powtarzalność w ogrodach.

Co ile sadzić tuje?

Odmianę Smaragd i Golden Smaragd sadzi się co 60-80 cm, natomiast odmianę Brabant można posadzić nieco rzadziej np. co 80-100 cm.

Czemu tuja usycha?

Tuja może usychać z powodu przesuszenia, ponieważ jest to roślina, która ma spore wymagania wodne. Młodsze egzemplarze należy podlewać w okresach suszy. Pamiętać należy o tym również zimną i wczesną wiosną.

Tak samo jak susza szkodliwy jest nadmiar wody, bo prowadzi do zagniwania korzeni i chorób grzybowych. Jednym z powodów może być też brak substancji odżywczych lub ich nadmiar, oba stany są szkodliwe dla rośliny, dlatego nawozić trzeba zawsze zgodnie z instrukcją producenta nawozu. Kolejny powód to choroby grzybowe. Najczęstsze z nich to zamieranie pędów i fytoftoroza, choć tuje to rośliny naprawdę odporne na szkodniki i choroby.

Dlaczego tuja brązowieje?

Brązowienie łusek tui w środku rośliny to proces zupełnie naturalny. Tam, gdzie nie dociera światło nie ma prawa być zielonych łusek, dlatego zamierają, zmieniają barwę na brązową i opadają.

Można wiosną wykonywać zabiegi oczyszczające wnętrze tui z tych zaschniętych łusek. Zapobiega to chorobom grzybowym roślin. Kolejny powód naturalny to jesień, kiedy to na odmianie Brabant zmienia się kolor górnej strony łusek i dopiero wiosną odzyskuje swoją barwę zieloną. Jeśli brązowe łuski pojawią się wczesną wiosną zazwyczaj ,świadczy to o zimowym przesuszeniu rośliny, ponieważ tuja ma duże wymagania wodne, w trakcie suchych, bezśnieżnych zim, w czasie odwilży należy ją podlewać. Jeśli tuja brązowieje miejscowo, na dole mogła zostać podsikana przez nasze psy i koty. Do brązowienia łusek może dojść też po zastosowaniu zbyt dużej dawki nawozów. Choć tuje są odporne na szkodniki i choroby zdarza się czasem, że zapadają na choroby grzybowe i to też może być powodem brązowienia łusek.

Dlaczego tuja ma szyszki / nasiona?

Szyszka to kwiat tui i choć zazwyczaj lubimy kwitnące rośliny, to szyszkowanie tui, choć jest procesem naturalnym nie jest procesem pożądanym, bo tuja bez szyszek wygląda po prostu lepiej.

Nie wszystkie odmiany szyszkują z taką samą intensywnością. Młode rośliny zazwyczaj nie szyszkują wcale. Niestety starsze egzemplarze, szczególnie odmiany Brabant potrafią zawiązać naprawdę dużo szyszek, co nie wygląda estetycznie. Szczególnie mocno mogą szyszkować rośliny, które są niewłaściwie uprawiane. Aby zapobiec szyszkowaniu należy uprawiać tuję zgodnie z jej wymaganiami, a odmianę Brabant dobrze jest przycinać po pojawieniu się zielonych szyszek, zanim staną się brązowe. 

Dlaczego tuja nie rośnie?

Pierwszym z powodów są błędy w uprawie, a więc posadzenie rośliny w ubogą glebę, brak nawożenie, brak podlewania lub nadmierne podlewanie. Ale pamiętać trzeba, że w pierwszym roku po posadzeniu tuja ma prawo nie rosnąć, to czas na rozwój korzeni, na zadomowienie się w nowym miejscu, trzeba uzbroić się w cierpliwość, kiedy roślina się przekorzeni i zapewnimy jej składniki odżywcze odwdzięczy się szybkim wzrostem.

Jak szybko rośnie tuja?

Szybkość wzrostu jest zależna od odmiany. Brabant przyrasta ok. 35 cm rocznie, Smaragd ok. 25 cm rocznie, a Golden Smaragd ok. 15 cm rocznie.

Co zrobić by tuja się przyjęła?

Aby tuja się przyjęła należy ją odpowiednio posadzić. Najlepiej sadzić rośliny uprawienie w szkółce w donicy, zwiększa to szanse na ich przyjęcie się w stosunku do roślin kopanych z gruntu.

Dodatkowym atutem jest możliwość sadzenia ich przez cały sezon wegetacyjny, od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Miejsce sadzenia musi być oczyszczone z chwastów i darni, gleba powinna być stale wilgotna, ale przepuszczalna, lekko kwaśna, najlepiej o pH 4,0 – 5,0; dlatego po posadzeniu roślinę trzeba nawadniać. Nawożenie najlepiej zacząć w kolejnym sezonie wegetacyjnym. 

Czy tuje są szkodliwe i trujące?

Tuje zawierają w swoich łuskach tujon, jednak jest on szkodliwy dopiero po spożyciu i to w stężonej ilości. Tujon występuje też w piołunie i szałwii. Stężenie tujonu w tujach jest niewielkie i trzeba byłoby zjeść naprawdę dużo łusek tui, aby to nie łuski zaszkodziły, tylko tujon.

Stąd przypadkowe zatrucie się tują jest praktycznie niemożliwe. Przebywanie w pobliżu tui nie jest w żaden sposób szkodliwe, bo wydzielane przez tuje olejki eteryczne nie mogą nam zaszkodzić.

Jak dbać o tuje?

Tuje Smaragd i Golden Smaragd to rośliny praktycznie bezobsługowe, nie wymagają cięcia, są odporne na szkodniki i choroby, trochę więcej pracy jest z odmianą Brabant, bo oby była zagęszczona i nie szyszkowała wymaga regularnego cięcia.

Tuje należy systematycznie podlewać, bo są to rośliny, które w naturalnych warunkach rosną na glebach stale wilgotnych i przepuszczalnych. Nie wolno dopuścić do tego, aby korzenie stały w wodzie. Tuje należy też regularnie nawozić nawozami wieloskładnikowymi lub otoczkowanymi długo działającymi zgodnie z instrukcją producenta nawozu.

Gdzie kupić tuje?

Najlepiej w sprawdzonym centrum ogrodniczym lub w szkółce roślin, wtedy mamy pewność, że roślina była prawidłowo uprawiana, podlewana i nawożona. Jeśli kupujemy rośliny przez Internet, zwrócić należy uwagę na wielkość donicy, często bowiem pojawiają się oferty z roślinami w donicach P9, czyli 0,5l, a to nie są rośliny przeznaczone na stanowiska stałe, to materiał do dalszej produkcji, tzw. młodzież szkółkarska. Aby się nie rozczarować najlepiej kupować w sklepach, gdzie podana jest wielkość donicy i pokazane jest zdjęcie kupowanej rośliny na tle planszy pomiarowej. Zapraszamy Was do naszego Internetowego Centrum Ogrodniczego www.podlewane.pl

A tych, którzy wolą oglądać zamiast czytać zapraszamy na nasz kanał na YouTube: