W pojemnikach, donicach, skrzynkach i skrzyniach można uprawiać absolutnie wszystkie rośliny, jednak pod pewnymi warunkami. Pierwszym warunkiem jest  odpowiednio dobrana wielkość donicy. W przypadku roślin szybko rosnących musi to być duża, a czasem nawet ogromna donica, jest to trudne, ale nie jest niemożliwe. Dlatego najlepsze do upraw w pojemnikach będą rośliny karłowe, lub o powolny wzroście, dorastające do niewielkich rozmiarów. Kolejnym warunkiem jest dobranie rośliny do warunków klimatycznych. Z tego powodu niektóre rośliny pochodzące z cieplejszych klimatów, wystawia się po ostatnich przymrozkach, czyli zazwyczaj po 15 maja, a zimuje się je w jasnych pomieszczeniach, w określonej dla danego gatunku temperaturze, np. Oleandry, Bugenville. Jest też grupa roślin, które bez problemu przezimują w gruncie, a posadzone w donicy nie przetrwają niestety zimy. Dzieje się tak, ponieważ roślina w donicy szybciej przesycha, niż ta posadzona w gruncie, a jeśli dodatkowo pozbawiona jest osłony, wiatr powoduje szybsze parowanie wody, niż w ogrodzie, co sprawia, że niewielka bryła korzeniowa jest bardziej podatna na przemarzanie. Do roślin takich należą np. hortensje, klony palmowe, magnolie, rododendrony, azalie, kiścienie, pierisy, hibiskusy, cyprysiki. Rośliny takie również należy zimować w jasnych pomieszczeniach, jednak dla nich temperatura nie musi być tak wysoka, jak dla roślin z cieplejszych stref klimatycznych. I ostatnia grupa to rośliny, które bez problemu zimują na dworze.

Najczęściej w donicach na balkonach i tarasach uprawiane są ozdobne z liści lub kwitnące od wczesnej wiosny do późnej jesieni rośliny, które w cieplejszych klimatach są bylinami, a u nas uprawiane są jako rośliny jednoroczne. Najpopularniejsze z nich to: pelargonie, petunie, petunie kaskadowe (np. Surfinie, Supertunie, Crazutunie, Conchita, Amore), begonie, bakopy, fuksje, coleusy, dichondry, gazanie, celozje, lobelie, nemezje, komarzyce, niecierpki, sanwitalie, stokrotki afrykańskie, smagliczki, portulaki, starce, werbeny, uczepy,wilce, sundaville) oraz rozplenice.

Ostatnie lata przyniosły modę na uprawianie warzyw na tzw. wyniesionych rabatach, a to nic innego, jak uprawa warzyw w dużych donicach. Jest to sposób nie tylko ułatwiający pielenie, ale również niesamowicie estetyczny. Dodatkowo uprawiając warzywa w skrzyniach łatwiej jest zapewnić urodzajną glebę, co zwiększa plony.

Donice świetnie sprawdzą się także do uprawy ziół. Nawet osoby nie posiadające ogrodu mogą je uprawiać na balkonie i zapewnić sobie zdrowe przyprawy do gotowania.

Coraz częściej jednak spoglądamy w kierunku roślin wieloletnich. Chętnie uprawiamy lawendę, ale coraz częściej sięgamy po rośliny iglaste, byliny, trawy. Aby uniknąć problemu z zimowaniem, do donic najlepiej sadzić rośliny, które przetrwają zimę na zewnątrz. Do dyspozycji mamy np.:

  • niezawodne iglaki: świerki, sosny, jałowce, żywotniki, czyli thuje (i to nie tylko znane wszystkim „szmaragdy”),

Donice z roślinami zdobić mogą nie tylko tarasy, balkony, czy wejścia do domu, ale także ogrody. Ogromną zaletą ogrodu urządzonego w donicach jest to, że w krótkim czasie można go zmienić. Wystarczy przestawić donice i stworzyć nową kompozycję. W donicach można uprawiać rośliny o każdym pokroju: kulistym, stożkowym, kolumnowym, a nawet płaczącym. Po rośliny uprawiane w pojemnikach możemy sięgnąć również wtedy, kiedy chcemy przyozdobić stół w ogrodzie. Jedyne o czym musimy pamiętać, to to, że uprawa w pojemnikach jest jednak specyficzna i wymaga nieco więcej zaangażowania, niż uprawa w gruncie.

Zacząć należy od właściwego przygotowania pojemników. Każda z donic musi mieć otwory odprowadzające wodę, jeśli ich nie ma, konieczne jest ich samodzielne wykonanie, . Na dno donicy nasypać należy kamyków, lub keramzytu, aby poprawić odprowadzanie wody, co uchroni korzenie przez zagniwaniem i chorobami.. Jeśli zależy nam na dociążeniu, lepszym wyborem będzie kamień, jeśli na lekkości donicy, wybrać trzeba keramzyt.

Aby drenaż się nie zamulił dobrze jest na niego położyć warstwę agrowłókniny lub geotkaniny i dopiero tak przygotowaną donicę wypełniamy podłożem. Podłoże należy dobrać do roślin, które zamierzamy uprawiać. Korzystnie jest wymieszać je z perlitem ogrodniczym, można też dodać do podłoża wolno uwalniającego się nawozu otoczkowanego, w proporcji podanej na opakowaniu przez producenta nawozu.

Dopiero w tak przygotowane podłoże sadzimy wybrane przez siebie rośliny. W trakcie sezonu rośliny, szczególnie kwitnące, dobrze jest zasilać dodatkowo nawozami płynnymi, np.: nawozem BIOHUMUS do roślin kwitnących

Uprawa roślin w donicach poza ozdabianiem balkonów i tarasów pozwala także na stworzenie ogrodu mobilnego, który w każdym momencie można zmienić, a na nawet przenieść w inne miejsce. Uprawy w donicach mogą być więc uzupełnieniem stacjonarnych rabat w ogrodzie. Zalet upraw pojemnikowych jest naprawdę bardzo dużo, wystarczy uruchomić wyobraźnię.

Nie bójmy się uprawiać roślin w donicach!