Żywopłoty pełnią wiele różnych funkcji w ogrodzie i w krajobrazie. Oto kilka najważniejszych funkcji, jakie mogą spełniać:

Ogrodzenie: Jedną z podstawowych funkcji żywopłotu jest pełnienie roli ogrodzenia. Stanowi on barierę fizyczną, która oddziela twoją działkę od sąsiednich posesji lub od ulicy.

Ochrona prywatności: Żywopłot zapewnienia prywatność. Chroni on przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów, tworząc prywatną przestrzeń w ogrodzie.

Estetyka: Żywopłoty mogą znacząco poprawić wygląd ogrodu i całego krajobrazu. Odpowiednio dobrany żywopłot może stanowić atrakcyjny element ozdobny, dodając kolor, teksturę i strukturę w ogrodzie. Żywopłot może też stanowić piękne tło dla innych roślin.

Ochrona roślin: Rośliny w żywopłocie mogą pomóc w filtrowaniu i kierowaniu przepływem powietrza w ogrodzie. Mogą również chronić przed wiatrem, co jest szczególnie przydatne na obszarach narażonych na zimowe wiatry. Dzięki niemu można wewnątrz posadzić rośliny mniej odporne na przemarzanie.

Redukcja hałasu: Gęsty żywopłot może działać jako bariera dźwiękowa, pomagając w ograniczeniu hałasu z pobliskiej ulicy lub innych źródeł.

Habitat dla ptaków i zwierząt: Żywopłoty mogą stanowić schronienie i źródło pożywienia dla ptaków, owadów i małych zwierząt. Mogą wspomagać różnorodność biologiczną w ogrodzie.

Ochrona przed erozją: W miejscach o nierównym terenie, żywopłoty mogą pomagać w utrzymaniu gleby i w zapobieganiu erozji.

Podział przestrzeni: Żywopłoty zarówno niskie, jak i wysokie mogą być używane do podziału ogrodu na różne strefy lub sekcje, pomagając w organizacji przestrzeni.

Kształtowanie przestrzeni: Poprzez przycinanie i kształtowanie żywopłotu można kontrolować jego rozmiar i kształt, nadając ogrodowi pożądany wygląd.

Nie ma jednej konkretnej rośliny, która byłaby najlepsza na żywopłot, ponieważ wybór zależy od wielu czynników, takich jak lokalny klimat, rodzaj gleby, preferencje estetyczne, czy mamy czas, aby żywopłot przycinać, czy szukamy rozwiązań bezobsługowych. Wybór rodzaju roślin na żywopłot powinien też zależeć od tego, jakie funkcje będzie on pełnić w ogrodzie. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć, jakie cele chcesz osiągnąć dzięki żywopłotowi i dostosować go do swoich potrzeb i preferencji.