Kiedy kwitnie hibiskus?

W ogrodach najczęściej uprawia się ketmię syryjską, czyli krzew hibiskusa. Można uprawiać też hibiskusy bylinowe, czyli bagienne, które są również wieloletnie, ale ich część nadziemna obumiera na zimę, a roślina wiosną odrasta z korzeni. Oba gatunki kwitną od lipca do października. Korzystne jest obrywanie przekwitniętych kwiatów, pobudza to roślinę do dalszego kwitnienia. Jeśli ktoś ma problem z ich rozróżnieniem polecamy obejrzeć film na naszym kanale na YT.

Gdzie sadzić hibiskus?

W ogrodach, parkach, na rabatach i w pojemnikach. Jest to roślina niezwykle dekoracyjna i dobrze jest mieć ją w ogrodzie. Rośliny sadzimy na stanowiskach słonecznych, osłoniętych, w podłożu obojętnym, żyznym, ale przepuszczalnym.

Co ile sadzić hibiskus?

Można go sadzić pojedynczo lub w grupach. Gęstość sadzenia konkretnej rośliny będzie zależna od tego, jaką docelową średnicę osiągnie konkretna sadzona odmiana hibiskusa i od tego, jaki efekt chce osiągnąć sadzący ją ogrodnik. Jeśli chcemy uzyskać zwarty szpaler odległość ta musi być nieco mniejsza niż osiągana przez roślinę średnica, a jeśli chcemy, aby rośliny nie stykały się ze sobą, odległość musi być większa niż osiągana przez hibiskus średnica.

Jak dbać o hibiskusa?

Hibiskusy trzeba sadzić zgodnie z ich wymaganiami, czyli na słonecznym, osłoniętym stanowisku. Podczas sadzenie zastosować podłoże przepuszczalne, obojętne, wzbogacone  kompostem, a po podsadzeniu solidnie podlać. Hibiskusy dobrze jest okryć na zimę w pierwszych latach po posadzeniu. Hibiskus wymaga regularnego podlewania i nawożenia nawozami wieloskładnikowymi lub długo działającymi. Więcej o wymaganiach i uprawie hibiskusa możecie obejrzeć w filmie na naszym kanale na YT.

Jak przycinać hibiskusa?

Ketmie syryjską, czyli krzew liściasty przycinamy wiosną, przed pojawianiem się liści, ale ju z po przymrozkach, czyli np. w kwietniu. Wysokość i sposób cięcia zależy w dużej mierze od ogrodnika.

Jeśli komuś zależy, aby hibiskus rósł wysoki, a wąski, może go przycinać nieco wyżej, jeśli komuś natomiast zależy na mocnym krzewieniu się, może przyciąć hibiskusa nisko przy ziemi, nad ostatnim rozwidleniem się gałązek. Warto pamiętać o wiosennym cięciu hibiskusów, bo powoduje ono zagęszczanie krzewu i obfite kwitnięcie latem.

W przypadku hibiskusa bylinowego wycinamy późną jesienią zaschnięte pędy, wiosną roślina odrośnie od korzeni.

Kiedy przycinać hibiskusa?

Bylinowego jesienią, krzewiastego wiosną.

Jak pielęgnować hibiskusa?

Przede wszystkim nie dopuścić do przesuszenia podłoża. Nie wolno podlewać hibiskusa lejąc wodę na liście i kwiaty, należy podlewać roślinę pod korzeń. Od wiosny dobrze jest go też nawozić nawozami wieloskładnikowymi lub długo działającymi. O tym, jak zabezpieczyć hibiskusy bylinowe na zimę możecie obejrzeć film na naszym kanale na YT.

Jak rozmnażać?

Hibiskusa krzaczastego rozmnaża się zazwyczaj wegetatywnie poprzez sadzonki, natomiast hibiskusa bylinowego najprościej rozmnożyć poprzez podział rozrośniętej karpy.

Czemu hibiskus nie kwitnie?

Zazwyczaj powodują to błędy w uprawie. Najczęściej za mała lub za duża wilgotność podłoża, a także za mocne lub za słabe nawożenie. Jeśli hibiskus będzie rósł w cieniu również może nie kwitnąć.

Dlaczego hibiskus ma żółte liście?

Może to być spowodowane żerowaniem szkodnika. Najczęściej to mszyce lub przędziorki atakują hibiskusy. Należy wykonać oprysk, aby uratować roślinę.

Liście mogą też żółknąć jeśli wsadzimy go do nieprzepuszczalnego podłoża i korzenie mają zbyt wilgotno. Kolejny powód to za mocne lub za słabe nawożenie.

Dlaczego hibiskus gubi liście?

Powody są takie same jak przy żółknięciu liści, jeśli nie zareagujemy w porę liście po zżółknięciu opadną.

Dlaczego hibiskus gubi pąki?

Zazwyczaj z powodu za małej ilości wody i składników odżywczych w glebie, ale powód może być też dokładnie odwrotny, dlatego zawsze trzeba sadzić hibiskusy w przepuszczalne podłoże i stosować nawożenie według przepisu producenta nawozu, zamieszczonego na opakowaniu.

Dlaczego hibiskus nie wypuszcza liści?

Hibiskus rozpoczyna wegetację dość późno, bo w maju, dlatego trzeba być cierpliwym. Jeśli jednak roślina nie ruszy po zimie, zazwyczaj oznacza to, że przemarzła.

Kiedy sadzić hibiskusy?

Rośliny uprawiane w donicach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Hibiskusy jednak najlepiej sadzić wiosną, kiedy nie ma już zagrożenia przymrozkami, więc w drugiej połowie maja.

Który hibiskus jest jadalny i nadaje się herbatę?

Wiele hibiskusów jest jadalnych, choć nie wszystkie ich części. Jadalne są zazwyczaj ich kwiaty. W dzisiejszych czasach powstaje taka ilość nowych odmian, często hybrydowych, nieprzebadanych pod kątem przydatności do spożycia, że ryzykownym byłoby jedzenie ich, mimo, że są osoby, które twierdzą, że wszystkie hibiskusy są jadalne. Najbardziej polecaną i przebadaną jadalną odmianą jest ketmia szczawiowa, która w naszym klimacie może być uprawiana jako roślina jednoroczna.

Gdzie kupić hibiskusa?

Hibiskusy najlepiej kupować w sprawdzonym centrum ogrodniczym lub  w szkółce roślin, aby mieć pewność, że były odpowiednio uprawiane, podlewane i nawożone. Jeśli kupujemy rośliny przez Internet, zwrócić należy uwagę na wielkość donicy, często bowiem pojawiają się oferty z roślinami w donicach P9, czyli 0,5l, a to nie są rośliny przeznaczone na stanowiska stałe, to materiał do dalszej produkcji, tzw. młodzież szkółkarska. Aby się nie rozczarować najlepiej kupować w sklepach internetowych, gdzie podana jest wielkość donicy i pokazane jest zdjęcie kupowanej rośliny na tle planszy pomiarowej. Zapraszamy do naszego Internetowego Centrum Ogrodniczego www.polewane.pl