Rośliny iglaste kojarzą się niektórym z lasem, choć przecież istnieją też lasy liściaste. Dzisiejszy wybór odmian sosen nie ma jednak za wiele wspólnego z lasem. Rośliny te mogą nas zachwycić nie tylko barwnymi igłami, zmieniającymi się w trakcie sezonu, lub utrzymującymi swoje wybarwienie przez cały rok, ale także ciekawym pokrojem, czy ozdobnymi szyszkami. Wśród sosen oferowanych do sprzedaży spotkać możemy odmiany szybko, wolno rosnące, a także karłowe. Można je uprawiać nie tylko w ogrodach, ale także w pojemnikach na balkonach i tarasach, czy przed wejściami do domu. Dziś zaprezentujemy 5 ciekawych według nas odmian, które warto mieć w swoim ogrodzie, aby również zimą ogród był atrakcyjny.

Sosna himalajska charakteryzuje się szybkim wzrostem, malowniczym, szeroko stożkowym pokrojem i ozdobnymi szyszkami.

Sosna drobnokwiatowa 'Fukai’ – jej dwubarwne żółto-zielone igły oraz powolny wzrost powodują, że ozdobią nie tylko rabaty, ale także donice na tarasie.

Sosna hakowata 'Titus’ to roślina, która sama bez ingerencji ogrodnika formuje się w idealną kulę!

Sosna Schwerina 'Wiethorst’ – mięciutkie igły, malowniczy pokrój, powolny wzrost i ozdobne, duże szyszki to niepodważalne zalety tej odmiany.

Sosna wydmowa 'Chief Joseph’ – tak pięknego, intensywnego żółto-pomarańczowego zimowego wybarwienia nie ma żadna z innych odmian. Odmiana wnosi słońce do ogrodów zimą.

Dodatkowymi zaletami sosen jest ich pełna mrozoodporność i niewielkie wymagania glebowe i wilgotnościowe. Wszystko to sprawia, że warto się nimi zainteresować i sadzić je w przydomowych ogrodach, zarówno tych dużych, jak i mniejszych.